about-banner-image
blog-image

Helal Belgesi İslami kurallara (Şafi,Hanbeli,Maliki ve Hanbeli) mesheplerine dayalı olarak içerisinde islami kurallara uygun olmayan maddelerin olmadığı uluslar arası bir belgedir. İslami kurallara göre insanların günümüzde yedikleri yiyecekler içerisine yabancı markaların kattığı helal olmayan ek gidalardan dolayı şeriat ile yönetilen ve islami kurallara uymayı yaşam tarzı haline getiren toplumlar HELAL belgesi ile günümüzde tescillenerek güvenli bir şekilde tüketebilirler. Nitekim Peygamber efendimiz (S.A.S) “Müslüman helal kazanmalı, haram kazançtan sakınmalıdır.” Sözüne uymak açısından Müslümanlar için oldukça önemlidir. Günümüzde ise yabancı markaların çoğaldığı , üretilen ürünkerin çoğunlukla islam ile ilgisi olmadan müslümanlar tafarından yenmemesi için kısacası  Haram ile helalin birbirine karışmaması için İnanç meshep farkı gözetmeksizin tüm müslüman toplumlardaki markaların alması gereken bir belgedir.

Helal Gıda Belgelendirme (Sertifikasyon) Süreci

Belgelendirme firmasıyla beraber helal belge kapsamındaki ürün tiplerinin ve içerdiği bileşen bilgilerinin gözden geçirilmesi.

Tesisin helal standardı kapsamında denetimi ve onaylanması (Bu kısım üretim ekipmanının gözden geçirilmesini, katılan bileşenlerin, temizlik prosedürlerinin, sanitasyonun ve çapraz bulaşma riskinin denetlenmesini içermektedir).

Kesimhaneler için; hayvanların tutulduğu alanların, bayıltma metodunun, doğru kesimin, kesimden önce ve sonra yapılması gerekenlerin vb.nin helal standardı kapsamında denetimi ve gözden geçirilmesi.

Uygun bulunulması durumunda helal belgesinin (sertifikanın) hazırlanması